Logo BPFV
twee mannen lachend in beeld

Hoe werkt de compensatie?

Pensioenfonds BPFV heeft op 1 juli 2026 de overstap gemaakt naar de nieuwe pensioenregeling. Sommige deelnemers hebben naar verwachting nadeel van de overstap naar de nieuwe pensioenregeling. We leggen hier uit wat dat nadeel is en hoe we dat opvangen.

Wat is er anders?

In de oude pensioenregeling was er een doorsneesysteem. Hierbij leverde iedere euro inleg voor jong en oud evenveel pensioen op. 

In de nieuwe pensioenregeling is er geen 'doorsneesysteem' meer. Uw pensioen is gekoppeld aan het aantal jaar dat we uw inleg kunnen beleggen. Dat is gunstiger voor jongeren. We kunnen iedere euro die zij inleggen langer beleggen. Omdat er gemiddeld meer goede dan slechte jaren zijn, levert hun inleg naar verwachting meer pensioen op dan in de oude pensioenregeling. 

Voor deelnemers die bijna met pensioen gaan, maakt de overstap niet zoveel uit. Zij hebben het grootste deel van hun pensioen al opgebouwd.

De overstap is vooral voor de middengroep nadelig. Zij hebben de jonge jaren al achter de rug en 'missen' in de nieuwe pensioenregeling de jaren waarin hun inleg naar verwachting veel oplevert. In de nieuwe pensioenregeling hebben ze nog de jaren voor de boeg waarin hun inleg in vergelijking met de oude pensioenregeling minder oplevert. Hun inleg kan tenslotte niet meer zo lang belegd worden.

Wat doen we eraan?

Sociale partners hebben een compensatieregeling afgesproken. 

U heeft recht op compensatie als u:

  • Op 30 juni en 1 juli 2026 in dienst bent bij een werkgever die is aangesloten bij BPFV en pensioen bij ons fonds opbouwt, én;
  • Naar verwachting nadeel heeft van de overstap door het vervallen van het doorsneesysteem; 

Als u compensatie krijgt, voegen we dit bedrag in één keer toe aan uw kapitaal voor pensioen in de nieuwe pensioenregeling. We doen dat direct bij de overstap.

De compensatie is er alleen voor deelnemers die op 30 juni en 1 juli 2026 pensioen opbouwden bij pensioenfonds BPFV

U moest op 30 juni en 1 juli 2026 in dienst zijn bij een werkgever die is aangesloten bij ons fonds, om in aanmerking te komen voor compensatie. Daarnaast moest u naar verwachting nadeel hebben van de overstap.

De compensatie is bedoeld om toekomstig nadeel op te vangen. Daarom krijgen mensen die op het moment van overstap geen pensioen meer opbouwden bij ons fonds géén compensatie. Zij hebben immers bij ons fonds geen toekomstig nadeel van het afschaffen van het doorsneesysteem. Dit is omdat ze geen geld meer inleggen.

Bent u arbeidsongeschikt?

Bent u arbeidsongeschikt verklaard en betaalt pensioenfonds BPFV een deel of de totale inleg voor de opbouw van uw pensioen (premievrije opbouw)? En heeft u naar verwachting ook nadeel van de overstap? Dan komt u ook in aanmerking voor compensatie. Een voorwaarde is dat u op 30 juni en 1 juli 2026 premievrij pensioen bij ons opbouwde.

Hoe wordt de compensatie berekend?

Op het moment dat we overstapten, verdeelden we het totale fondsvermogen over iedereen met een pensioen bij ons fonds. Hoeveel geld er verdeeld kon worden en hoe het geld verdeeld wordt, hangt af van de financiële situatie op 1 juli 2026. Een deel van het geld is beschikbaar voor compensatie.

De compensatie is een percentage van uw (parttime) pensioengrondslag op 30 juni 2026. De hoogte van het percentage is afhankelijk van uw leeftijd op 1 juli 2026.

De compensatie in de 1ste berekening

We maakten een inschatting van uw pensioen in de nieuwe pensioenregeling. Deze inschatting baseerden we op uw gegevens bij ons en onze financiële situatie op 1 oktober 2025. Kwam u op basis van die situatie in aanmerking voor compensatie? Dan heeft u dit kunnen zien in de 1ste berekening. 

U kunt geen rechten ontlenen aan de 1ste berekening. De situatie op 1 juli 2026 bepaalt of u wel of geen compensatie krijgt.

Let op: bent u op of vóór 1 juli 2026 uit dienst of met pensioen gegaan? Dan krijgt u geen compensatie. Of bent u minder gaan werken op of vóór 1 juli 2026? Dan wordt uw compensatie lager.

De compensatie in de 2de berekening, na de overstap

Nu we zijn overgestapt, maken we opnieuw een berekening. We weten dan zeker wie compensatie krijgt. Krijgt u compensatie? Dan melden we dat in de 2de berekening. U krijgt de 2de berekening in het laatste kwartaal van 2026.

Service & contact
Ik heb een vraag

Ga naar het contactformulier om uw vraag te stellen.

Ik heb een klacht

Bekijk de klachtenprocedure of geef uw klacht direct door via het klachtenformulier